Одкровення у Фатімі – заклик до миру через молитву, покуту і жертву

731
Одкровення у Фатімі – заклик до миру через молитву, покуту і жертву
Одкровення у Фатімі – заклик до миру через молитву, покуту і жертву
Одкровення у Фатімі – заклик до миру через молитву, покуту і жертву
Одкровення у Фатімі – заклик до миру через молитву, покуту і жертву

В історії людства та Церкви відомо багато надзвичайних подій та див, які важко пояснити розумом, але які показують Божі слова та знаки. Одним із таких див є об’явлення Пречистої Діви Марії у Фатімі, столітній ювілей якого Церква та вірні пошановують у травні цього року. Вже зараз розроблено програму паломництва Папи Франциска до Фатіми 13 травня, де відбудеться канонізація Франциска та Гіацинти Марто – дітей, які були свідками одкровення.

Об’явлення для усього світу

Церква визнала багато місць, де появлялася Богородиця, сповняючи задум Христа, який закликає покаятися, бо Царство Боже дуже близько. Отець Йоан Лубів, ЧСВВ, який тривалий час мав служіння у Португалії та неодноразово бував у Фатімі, зауважує, що Пречиста через трьох пастушків приходить до людей із закликом до покаяння. Відбувається це у період, коли зло твориться у світі (революції, війни, голод, комунізм з його наслідками, поширення атеїзму).

Але доконечно так пояснювати час цього об’явлення не варто. «Богородиця з’являється, бо у серцях людей є багато зла, як наслідків гріха. Такі об’явлення є для того, щоб зосередитися на Євангеліє, на тому, щоб викорінити зло зі серця і злі вчинки, які ми чинимо», − зазначає отець.

Найвідомішими є шість об’явлень, перше з яких відбулося 13 травня 1917 року, коли Божа Матір постала перед трьома дітками: Люсією дос-Сантос, Франциском та Гіацинтою Марто. Під час кожного об’явлення, яке, до речі, відбувалося кожного наступного місяця 13 числа (окрім серпня), Пречиста просила молитися на вервиці на честь Пресвятої Богородиці Вервиці, «щоб досягти миру у світі та кінця війни», як згадує Люсія дос-Сантос.

Спочатку у слова дітей ніхто не вірив, навіть рідні. Але повторюваність об’явлень пробуджувала у серцях багатьох людей і цікавість і, щонайважливіше, − віру.

Чому саме діти?

Франциско та Гіацинта померли через декілька років після цих чудес. Усе сталося так, як сказала Діва Марія під час другого об’явлення, коли діти попросили забрати її із собою. Люсія згодом склала монашу обітницю, що також сталося за обіцянкою Божої Матері: «Ісус хоче через твоє посередництво допомогти людям пізнати Мене. Він хоче поширити у світі почитання Мого Непорочного Серця».

Господь, за словами о. Йоана, обрав дітей невипадково, бо це ті, які будуть переповідати про побачене без усякого додумування та переосмислення. «Дитина передає те, що бачить, те, що чує без усяких прикрас, а просто так, як воно є», − говорить отець. Дітям легше переживати ці чуда у суспільстві, яке ставиться до усього критично, з осудом і несприйняттям того, що виходить поза межі розуму.

«Три фатімські таємниці»

Це одне одкровення, дане дітям на третьому об’явленні, розділене на три логічно доповнюючи частини. У першій частині Діва Марія показала пекло, як у ньому страждають грішники, позбавлені Божої ласки, та закликала до постійної молитви за них. Друга таємниця – це заклик Богородиці до пошановування Її Непорочного Серця. Також Вона передрікала завершення Першої світової війни та початок наступної. «…Різні народи будуть знищені. Але, врешті, Моє Непорочне Серце затріумфує»,  говорить Пречиста.

Якщо перші дві таємниці були опубліковані з нагоди посвяти світу Непорочному Серцю Марії, яке здійснив у 1942 році Папа Пій ХІІ, то третя таємниця була оприлюднена значно пізніше – у 2000 році. У цій частині пастушки поруч із Дівою Марією побачили Ангела з вогняним мечем.

Кардинал Йосиф Ратцінгер, який згодом став Папою Бенедиктом ХVI, у коментарі до третьої таємниці говорить: «Завершальна частина таємниці – це об’явлення, де історія, повна крові та сліз, є ніби піддана цілющій силі Бога».

Фатімська таємниця, на думку о. Йоана, залишається актуальною і у наш час, адже якщо людство не покається, то пожинатиме за це плоди.

Тріумф Непорочного Серця Діви Марії

Сьогодні важливо, як ніколи, для всього християнського світу переосмислити те, що Господь зробив для людства через Діву Марію. «Світ Богородицю не пізнав її як ту, що подарувала на Господа – свого Сина, світ не до кінця возвеличує і вшановує Божу Матір. Христоc хоче, щоб була поважана Його Матір», − вважає отець-василіянин.

Сторінки Святого Письма показують, з якою молитовною згідливістю вона прийняла звістку від архангела Гавриїла («Ось Дівиця зачала і дасть ім’я Йому Еммануїл» [Іс. 7: 14]), те, яка вона небагатослівна і завжди перебуває у тиші свого Сина. Богородиця своєю особою засвідчує, що молитва і чистота серця має бути у житті кожної людини та Церкви. Її потрібно вшановувати як заступницю людей перед Богом, бо Своїй Матері Ісус ніколи не відмовляє, а завжди виконує її прохання про що, зокрема, читаємо у Євангеліє.

Якщо розважати над посвятою світу Непорочному серцю Діви Марії (до речі, на посвяті Своєму Серцю Росії Пречиста говорила окремо), то, за словами о. Йоана, потрібно говорити про безумовну чистоту Серця Марії: «Чистота Серця Марії є великою і тієї чистоти бракує в людських серцях. Це є чисте серце, яке горить любов’ю до Бога. І тому, ми посвячуємо Тій, Яка буде заступатися за нас».

Свого часу князь Ярослав Мудрий здійснив Акт посвяти під Покров Діви Марії, коли нависла загроза для Київської Русі з боку кочових племен. Такий крок повторив і Блаженніший Мирослав Іван (Любачівський) на зорі становлення української державності. Відновлення Акту здійснив Блаженніший Святослав (Шевчук) у 2014 році. Також минулого року, глава УГКЦ у Фатімі посвятив Україну Непорочному Серцю Діви Марії, молячись: «Маріє, ми стоїмо сьогодні перед твоїм обличчям і посвячуємо Твоєму Непорочному Серцю та віддаємо під твій покров Україну й інші народи Східної Європи та світу… Прийми нашу жертву і врятуй наш народ та нашу землю і світ від гріха й смерті». Раніше посвяту здійснила Українська Римо-Католицька Церква.

Такі кроки Церков є особливо важливими, зважаючи на військові дії, які розгортаються на території нашої держави, та терпіння, які зазнає український народ.

Фатімське об’явлення буде актуальним у всі часи

Об’явлення у Святому Письмі є остаточні, резюмує о. Йоан Лубів, а такі об’явлення, як Фатімське завжди залишаються актуальними, «щоб ми були у Бога і задля Бога і у Його опіці».

Молитва, покута і жертва – це шлях до миру – і саме цей заклик прочитуємо у Фатімських об’явленнях, які є промовистим знаком Божого провидіння для Божого люду.

 Оксана Гоцур

Фото: catholicnews.org.ua

За матеріалами сайту: Духовність