ПОКЛИКАНІ ДО ПРОРОКУВАННЯ. (ЗУСТРІЧ ПЕРША)

574
ПОКЛИКАНІ ДО ПРОРОКУВАННЯ. (ЗУСТРІЧ ПЕРША)
ПОКЛИКАНІ ДО ПРОРОКУВАННЯ. (ЗУСТРІЧ ПЕРША)
ПОКЛИКАНІ ДО ПРОРОКУВАННЯ. (ЗУСТРІЧ ПЕРША)
ПОКЛИКАНІ ДО ПРОРОКУВАННЯ. (ЗУСТРІЧ ПЕРША)

Слоган:

«Пропаганда, показуха і християнське свідчення. А де різниця?»

Талісман:  Нед Фландерс із «Сімпсонів»

Біблійний уривок:  Єзекиїл на варті дому Ізраїля (Єз 2-3)

Мета:

 • Роз’яснити основну тему місяця – про покликання як одну з ключових характеристик кожної людини;
 • Детальніше зупинитись на одному з аспектів покликання – пророчому, який полягає у свідченні своїх переконань, подоланні страху нерозуміння чи несприйняття.

Дискусійні питання:

Де межа, за яку не варто переходити, щоб наше свідчення не стало набридливою саморекламою, що тільки відвертає,  а не приводить людей до Христа?  (приклад – відносини Неда Фландерса і Гомера Сімпсона)

Чи варто витрачати свої сили, якщо людей майже неможливо змінити (як у випадку Єзекиїла)?

Джерела для катехизації (обов’язкові):

 • Біблійне читання (Єзекиїла 2 розділ та 3 розділ) – вдумливе читання і ознайомлення з уривком заздалегідь;
 • Катехизм Католицької Церкви, п. 904-907;

904    «Христос (…) виконує Своє пророче завдання не лише через ієрархію (…), а й через мирян, яких Він зробив для цього свідками і наділив їх чуттям віри і благодаттю слова» (II Ватиканський Собор, Догм, конст. « Lumen gentium », 35.):

«Навчати когось, щоб привести до віри, є завданням кожного проповідника і навіть кожного віруючого» (Св. Тома Аквінський, Сума теології, 3, 71,4, ad. 3.).

905    Миряни виконують свою пророчу місію також через євангелізацію, тобто через «проповідування Христа свідченням життя і словом». У мирян «ця євангелізація (…) набирає своєрідного характеру й особливої дієвості з огляду на те, що вона здійснюється у звичайних умовах цього світу» (ІІ Ватиканський Собор, Догм, конст. « Lumen gentium », 35.):

«Такого роду апостольство не полягає лише в самому свідченні життя: правдивий апостол шукає нагоди проповідувати Христа словом – чи то невіруючим (…), чи то вірним» (АА 6; пор. II Ватиканський Собор, Декр. « Ad gentes », 15.).

 

Рекомендований порядок проведення катехизації
(деякі пункти можна скоротити):

 1. Після загального вступу до всього блоку (де було б непогано розповісти щось про покликання J), перейти до питання про те, чи потрібно свідчити про свою віру в наш секулярний час, коли існує безліч людей, які не розуміють наших релігійних поглядів, нашого християнського життя через те, що їм байдуже або вони належать до іншої релігії?
 2. Швидше за все, ви отримаєте ствердну відповідь. Навіть якщо спершу відповідь буде негативною, продовжуйте за поданим нижче планом.
 3. У такому випадку можна підняти перше з перелічених вище дискусійних питань. Вказати на те, що Гомер Сімпсон не змінює свого способу життя під впливом Неда Фландерса, а навпаки, часто насміхається з його релігійності та зловживає його добротою. «Тупий Фландерс» – одна із його коронних фраз. То чи справді Нед є прикладом християнського свідчення, чи він просто «розкидає перли під ноги свиням?».
 4. Таким чином, після дискусії необхідно буде провести межу, за яку не варто переходити, щоб не вдаритись у фанатизм та не виставляти свою віру на посміховище (такими «прикордонними стовпами» можуть стати наші мотиви, поведінка, здатність зрозуміти оточуючих, твердість та впевненість у своїй вірі тощо; разом із вашою молоддю, ви цілком здатні запропонувати кращі варіанти J).
 5. Але виникає проблема (пов’язана із другим дискусійним питанням): а що робити, коли вже ну зовсім ніяк? Коли бачиш, що цей «дім бунтарів» не хоче прислухатися. Чи варто тоді взагалі надриватися?
 6. На допомогу вам прийдуть глави із Книги Єзекиїла, через які ви зможете показати, що пророче свідчення важливе навіть тоді, коли ну зовсім не дає бажаних результатів. Цей уривок може навчити нас того, що ми є відповідальними за своїх ближніх і повинні принаймні намагатися змінити їх життя.
 7. А під кінець можна показати завершальний уривок із серії «Сімпсонів» під назвою «Комета Барта» (сезон 6, епізод 14), коли Фландерс своєю добротою та готовністю пожертвувати всім заради ближніх, таки навернув їх і дав можливість по-іншому глянути на світ і на Бога.

о. Ростислав Пендюк

За матеріалами сайту “ДивенСвіт”