ХТО Є ІСУС? (Тема 1)

546

Порожній гріб

Якже минула субота, Марія Магдалина, Марія, мати Якова, та Саломія купили пахощів, щоб піти та намастити тіло Ісуса.

Рано-вранці, першого дня тижня (в неділю), прийшли вони до гробу, як сходило сонце, та й говорили між собою: «Хто нам відкотить камінь від входу до гробу?» Але, поглянувши, побачили, що камінь був відвалений, − був бо дуже великий.

Увійшовши до гробу, побачили юнака, що сидів праворуч, одягнений у білу одежу, − і вжахнулись. А він до них промовив: «Не жахайтеся! Ви шукаєте Ісуса Назарянина, розп’ятого. Він воскрес, його нема тут. Ось місце, де його були поклали. Але йдіть, скажіть його учням та Петрові, що випередить вас у Галилеї: там його побачите, як він сказав вам». І вони, вийшовши, втекли від гробу, бо жах і трепет огорнув їх, і нікому нічого не сказали, бо боялися.

(Марка 16, 1-8)

Чи насправді існував Ісус?

Сьогодні жоден поважний історик не заперечуватиме, що Ісус Назарянин є реальною історичною постаттю. Тепер є занадто багато доказів, які доводять, що він дійсно жив на землі. Існує декілька давніх документів від шанованих письменників, таких як Корнелій Тацит, Йосип Флавій, Светоній, Пліній Молодший та інших – всі вони говорять про Ісуса Христа як про реальну особу.

Корнелій Тацит

(56-117 по Р.Х.)

Римський сенатор та історик Корнелій Тацит, пишучи про велику пожежу в Римі у 64 році по Різдві Христовому, в часі правління імператора Нерона (54-68 по Р.Х.), розповідає як християни, що жили в місті, були несправедливо звинувачені та страчені за спалення Риму, яке вчинив сам імператор Нерон. У своїй згадці про християн, Тацит розповідає про смерть їхнього засновника: «Христос, від якого походить назва [християни], був страчений Понтієм Пилатом, правителем Юдеї в час правління імператора Тиберія. Це згубне марновірство, яке було тимчасово придушене, стало знову вириватися назовні, і не лише в Юдеї, де воно зародилося, але й у Римі» (Аннали XV 44).

Йосип Флавій (37-101 по Р.Х.)

Йосип Флавій був єврейським генералом та істориком. Він служив у дворі імператора Веспасіана. Йосип Флавій згадує Ісуса у своїх творах. «У цей час там був мудрий чоловік, якого називали Ісусом. Його поведінка була доброю, він був відомий як доброчесний чоловік. І багато людей серед євреїв та інших народів стали Його учнями. Пилат засудив Його до розп’яття та смерті. І ті, хто стали Його учнями, не відмовилися від учнівства. Вони повідомили, що він з’явився їм через три дні після свого розп’яття і що він живий; таким чином, він, ймовірно, був Месія (Христос), котрий творив чудеса, про які говорили пророки» (Старожитності 18, 33).

Светоній

Светоній був римським істориком, служив при імператорському дворі в час правління імператора Адріана (117-138 по Р.Х.). Він пише, що «відтоді євреї робили постійні заворушення,  підбурюючи християн, [імператор Клавдій] вигнав їх з Риму» (Життя Клавдія 25, 4). В іншій праці Светоній пише, що «Нерон покарав християн – групу людей, які посвятили себе новому і шкідливому марновірству» (Життя дванадцяти цезарів, 26.2). «Марновірство», про яке згадує Светоній, може стосуватися вірування у те, що Ісус воскрес із мертвих.

Пліній Молодший

(бл. 61-112 по Р.Х.)

Як правитель Віфінії у Малій Азії, Пліній написав до імператора Траяна у 112 році по Р.Х., просячи поради як діяти з християнами, які відмовилися поклонятися імператору як богу. В цьому листі, Пліній повідомляє, що коли їх затримано і притягнуто до суду, [християни] стверджували, що вся їхня провина … полягала у тому, що вони у визначений день збиралися до світанку, оспівували, чергуючись, Христа, як бога, і клятвено зобов’язувались не чинити злочинів, стримуватися від злодійства, грабежу, перелюбу, порушення даного слова, відмови віддати довірене» (Листи X, 96).

Таллос

            Один з перших авторів, хто згадує Христа (у 52 році по Р.Х.) це Таллос, самарянський неєврейський історик. Хоча більшість його творів зникло, та, все ж, фрагменти його праць цитувалися іншими авторами античності. Один такий автор, Юлій Африкан, коментує  пояснення темряви у Таллоса, що з’явилася в час, коли помер Ісус: «Таллос, у третій книзі його історій, пояснює цю темряву як затемнення сонця – необґрунтовано, як це здається мені (необґрунтовано, звичайно, тому що сонячне затемнення не може бути в час повного місяця, і це було в період Пасхального повного місяця, коли Христос помер».

Очевидно, що темрява, яка впала на землю, де було розіп’ято Ісуса, була добре відома. Невіруючі, які були свідками цього явища, пояснювали його як природнє явище.

Хто такий Ісус?

Ісус був євреєм, великим учителем і цілителем, який жив у першій половині першого століття. Він працював переважно у Галилеї і Юдеї. Він притягував до себе великі натовпи людей і багатьох послідовників, які були вражені його навчанням, переконливістю його слів, знаками і чудесами, які він робив. Він навчав людей, що Бог – наш небесний Отець. Він навчав про любов, про важливість милосердя, співчуття, прощення, віру і надію. Він закликав людей покаятися, тому що нове і вічне Царство Боже близько.

Ісус зробив дуже важливе і суперечне твердження – що він Син Божий, довгоочікуваний Месія (по-грецьки – Христос), який означає «Помазаник». Для Ізраїльтян Месія був обіцяним Спасителем, який мав прийти, і про якого звіщали Божі пророки. Помазаний Духом Божим, він має бути великим Пророком, Царем і Священиком. Він має звільнити Ізраїль від рабства гріха і заснувати нове царство Боже, яке не матиме кінця.

Ствердження того, що Він –  Син Божий, обіцяний Месія, а також його популярність серед людей, зрештою, ускладнило життя Ісуса. Релігійна влада Єрусалиму відкинула його. Повні заздрості та ненависті, вони змовилися схопити його і засудити до смерті за розпорядженням Римської влади.

На третій день після його поховання, Ісус воскрес із мертвих, у тілі, що було іншим, перетвореним, яке не містить у собі болю від страждань чи смерті. Того самого дня Він з’явився своїм апостолам, а після того – ще кілька разів. Одного разу він з’явився п’ятистам учням, які зібралися разом на горі в Галилеї.

Чи заснував Ісус Церкву?

          Так, Ісус заснував свою Церкву на землі; і він поставив своїх апостолів служити як перших керівників (єпископів) під головуванням апостола Петра. Він доручив своїм апостолам іти у світ: «Ідіть, отже, і зробіть учнями всі народи: христячи їх … навчаючи їх берегти все, що я вам заповідав. Отож я з вами по всі дні аж до кінця віку» (Мт. 28, 19-20).

Після його вознесіння на небо, Дух Божий зійшов на Церкву, і апостоли пішли по всьому світу проповідувати Добру Новину: Христос був, справді, обіцяний Месія, Син живого Бога – Бог у плоті; Він був розп’ятий і воскрес із мертвих, перемігши смерть своєю власною смертю, прощення всіх гріхів і життя вічне з Богом тепер подається як дар, для всіх, хто вірить в Ісуса і з’єднується з ним у Хрещенні.

Що Ісус говорить про себе?

Йоана 6, 35 ________________________________________________

__________________________________________________________

Йоана 8, 12 ________________________________________________

___________________________________________________________

Йоана 10, 7 ________________________________________________

___________________________________________________________

Йоана 10, 11 _______________________________________________

___________________________________________________________

Йоана 11, 25 _______________________________________________

___________________________________________________________

Йоана 14, 6 ________________________________________________

___________________________________________________________

Йоана 8, 58 ________________________________________________

___________________________________________________________

Йоана 10, 30 _______________________________________________

__________________________________________________________

Марка 14, 62 _______________________________________________

___________________________________________________________

В кінці першого століття вже налічувалося  близько ста тисяч християн по цілій Римській імперії. На початку четвертого століття серед усього населення Римської імперії, що складало 60 мільйонів людей, число християн зросло до 33 мільйонів.

Що інші говорили про Ісуса?  

Матея 1, 21 ________________________________________________

___________________________________________________________

Матея 2, 2 _________________________________________________

___________________________________________________________

Матея 14, 33 _______________________________________________

___________________________________________________________

Матея 16, 16 _______________________________________________

___________________________________________________________

Йоана 1, 29 ________________________________________________

___________________________________________________________

На сьогодні налічується близько 1 мільярду людей по цілому світі, які й надалі вірять, що Ісус живий, воскрес із мертвих, сидить праворуч Отця в небі, і крім того, невидимо присутній тут на землі. Вони вірять, що Він є обіцяний Христос, Син живого Бога, цілковитий Бог і цілковита людина. Незважаючи на те, що кожен особисто може думати про Ісуса чи вірити в Нього, Він був домінуючою особою в історії Західної культури впродовж  20 століть. Чи він тільки людина, пророк або великий вчитель? Чи Він дійсно Христос, сам Бог, Який зійшов з небес і став людиною, щоб об’явити Себе нам?

Чи Ісус є Богом?

Йоана 11, 27 _______________________________________________

__________________________________________________________

Йоана 20, 28 _______________________________________________

__________________________________________________________

Лише Бог може прощати гріхи. Ісус також заявив, що має владу прощати гріхи. Перед зціленням паралітика, він сказав до нього: «Сину, відпускаються тобі твої гріхи» (Мк. 2, 5). Тільки Бог є Суддею світу. Ісус також заявив, що одного дня він повернеться судити світ (Мт. 25, 31-32). Під час свого ув’язнення Його спитали первосвященики, чи Він – Христос, Син Благословенного, Ісус відповів: «Я є … і побачите Сина Чоловічого, який сидітиме праворуч Всемогутнього та йтиме по хмарах небесних» (Мк. 14, 62).

Туринська плащаниця                                                       

Туринська плащаниця – це полотно, на якому збереглося зображення людини, котра з’явилася і постраждала фізичною травмою в спосіб, який нагадує розп’яття. Вона зберігається у королівській каплиці при катедрі Святого Івана Хрестителя, у місті Турин, що на півночі Італії.

Зображення на полотні, звичайно, пов’язане з Ісусом Христом, Його розп’яттям і похованням. Воно більш ясніше в чорно-білому негативі, ніж у його природному кольорі – сепії.

Походження плащаниці та її зображення є предметом інтенсивних дискусій і обговорень серед науковців, богословів, істориків і дослідників. Католицька Церква офіційно не підтверджує, ані не відкидає  плащаницю.

Природа зображення і спосіб фіксації на полотні є загадковою таємницею. Плащаниця продовжує залишатися одним з найбільш досліджуваних і суперечливих артефактів у людській історії.

 

Одного разу Ісус сказав: «Перше ніж був Авраам, Я Є» (Йо. 8, 58). Для євреїв лише Бог називався «Я Є». В іншому місці, Ісус сказав: «Я і Отець – одно» (Йо. 10, 30). Чуючи це, євреї підняли каміння, щоб каменувати Його; а Ісус сказав: «За що каменуєте мене?» Вони відповіли: «За те, що, людиною бувши, Бога з себе робиш!» (Йо. 10, 33). Його вороги напевно знали, що саме проголошує Ісус.

На восьмий день після свого воскресіння, коли Ісус з’явився апостолам вдруге, він сказав до апостола Томи: «Подай сюди твій палець і глянь на мої руки. І руку твою простягни і вклади її у бік мій. Та й не будь невіруючий, − а віруючий!» А Тома відповів йому з вірою і поклонився: «Господь мій і Бог мій!» (Йо. 20, 28).

Божественність Ісуса як Богочоловіка підтверджена Святим Письмом (Біблією) та Святим Переданням.

Старий Завіт містить сотні згадок про обіцяного Месію (Христа), які сповнилися в житті Ісуса. Новий Завіт – основне джерело інформації про життя, навчання та чудеса Ісуса Христа. Святе Передання включає в себе вагому частину письмових творів: твори з ранніх апостольських часів і твори Отців Церкви. Все свідчить, що Ісус – Господь, Бог і Спаситель, який воскрес із мертвих!

Завантажити файл

Назад

Розповісти