Доповідь с. Луїзи Цюпи, Заступника Голови Патріаршої Катехитичної Комісії, на всеукраїнській конференції для голів деканальних катехитичних рад

186
Я ж – добрий пастир і знаю своїх, а мої мене знають.
Як Отець мій мене знає, і я знаю Отця,
 і життя своє кладу я за моїх овець.
(Йо 10,14)
Всечесні і  дорогі Отці,
Голови Деканальних Катехитичних Рад!
Сердечно вітаю Вас від імені Патріаршої катехитичної комісії з довгоочікуваною зустріччю голів Деканальних катехитичних Рад!

Дякуємо за Ваше служіння! Кожна зустріч є збагаченням, діленням, досвідом, здобутками та труднощами, та новим поштохом та заохоченням до кращого!Катехитичне служіння є розлоге та багатовимірне і має бути скоординоване та організоване. Ось чому Катехитична деканальна рада є такою потрібною структурою. У великих парафіях мова може йти про катехитичні парафіяльні ради, у якій батьки будуть учасниками та співвідповідальними за катехитичне служіння у парафії.

Катехитичне служіння, як процес, потребує відновлення та планування, а часто і переосмислення та змін. Є нові виклики сьогодення, які потребують від нас відповіді. ІІ Ватиканський Собор та пособорові документи, а головно Загальний катехитичний довідник Вселенської Церкви та Катехитичний Правильник УГКЦ вказують на потребу координації всієї душпастирської праці, щоб через це все краще віддзеркалювалася єдність Церкви. Синод Єпископів УГКЦ у 1999р. прийняв директивний документ щодо всього процесу катехитичного служіння – Катехитичний Правильник. Розділ 6 цього документу дуже загально окреслює,які структури має катехитичне служіння[1]. Потрібно зміцнювати, удосконалюти. І це є метою нашої зустрічі: допомогти покращити співпрацю між головами деканальних катехитичних рад та директорами катехитичних шкіл і катехитами. А також виробити ефективну методику інформування осіб відповідальних за катехитичне служіння у деканаті.

Метою кожної структури в Церкві є допомогти у конкретній ділянці церковного життя: Єпископові, деканові, парохові, катехитові – здійснювати важливу місію Християнського навчання та виховання у вірі дітей, молоді і дорослих. Координація катехитичного служіння не є виключно стратегічним фактом, зорієнтованим на більшу ефективність євангелізації, але має і богословський вимір, оскільки вся євангелізаційна місія покликана виражати єдність віри, яка підтримує і провадить всю діяльність Церкви»[2].

Якщо на сьогодні в нашій Церкві майже у всіх єпархіях діють катехитичні комісії (десь дуже дієво, десь ще слабо…), то це ще можна дуже сильно і голосно сказати, що на деканальному рівні ефективно діють катехитичні ради. Часто призначають священика тільки для того, щоб декан мав спокій? бо від нього будуть вимагати, але голова деканальної Ради важелів немає. Та й, на жаль, і сильної співпраці з єпархіальною катехитичною комісією не надто відображено у діях.

«Я ж – добрий пастир і знаю своїх, а мої мене знають». Чи кожен голова Деканальної катехитичної ради знає катехитів свого деканату? Як часто ви зустрічаєтеся з ними? Чи вже оволоділи інформацією про стан катехизації у Вашому деканаті? Які є труднощі? Які напрацювання, досвід, який може і послужити іншим? Як втілюється стратегія «Жива парафія – місце зустрічі з Живим Христом» у моєму деканаті в аспектах, що стосуються катехитичного служіння? Яка це все відображає статистика? Чи є відображений стан катехизації у парафіях? Чи Святе Письмо і Катехизм вже є настільними книгами у кожній родині? Якби вся інформація була налагоджена, то вона легко б передавалася для катехитів і у зворотному напрямку, тобто до катехитичної комісії. Та й сама катехизація була б налагоджена краще, з чого могла б скористати вся парафія.

Чому така увага приділяється саме катехитичному служінню? Чому так багато вимог до відповідальних? Бо від якості катехитичного служіння залежить все життя Церкви. Не все є катехизацією, але все потребує катехизації (Божественна Літургія, Святі Таїнства та інше). Катехизація є невід’ємною складовою у Євангелізаційній місії Церкви. Катехизації передує керигма – звіщення про Христа, яке пробуджує віру, відкриває і підготовляє до Святих Таїнств та свідчення.

Без добре налагодженої катехизації для всіх вікових категорій стратегія УГКЦ 2020 «Жива парафія- місце зустрічі з Живим Христом» не осягне свого завдання. Тому першою складовою і є «Боже Слово і катехизація». Чи про це вже свідомі всі парафіяни мого деканату і кожна парафі? Чи у моїй парафії кожен вірний знає про «Живу парафію», читав Пастирський лист Блаженнішого на цю тему? А особливо катехити, родини, товариства, братства? Чи катехизація є для всіх вікових категорій, чи лише один рік підготовки до Першої Святої Сповіді? Як часто повертаємося до Пастирського листа Блаженнішого Святослава про «Живу парафію» де мова йде про катехизацію? Як ця справа стоїть у моєму деканаті?

Папський синод який відбувся в Римі в жовтні 2012р. на тему «Нова євангелізація для передавання віри», підкреслив важливість катехизації як християнського тайновведення – втаємничення, яке не обмежується лише підготовкою до Таїнств, а супроводжує християнина на всіх етапах його духовного росту та для всіх вікових категорій. Особливу увагу Синод звернув на потребу катехизації дорослих. «Неможливо говорити про нову євангелізацію, якщо катехизація дорослих не існує, є фрагментована, слабка або знехтувана. Якщо ці дефекти присутні, пастирське служіння стикається з серйозним викликом»[3]У цьому питанні увага, перш за все, приділяється катехизації сім’ї, родини. Для нас великою нагодою і обов’язком є катехизація батьків тих дітей, які приходять на катехизацію, хресних батьків, хресних батьків…

Не менш важливим є питання кваліфікованих катехитів, і про це Синодальні Отці висловилися так:«Добра катехизація є суттєвою для нової євангелізації. Синод звертає увагу на необхідне служіння, яке здійснюють катехити церковним спільнотам. Всі катехити, які є в той же час євангелізаторами, повинні бути добре підготовлені. Їм повинна бути забезпечена солідна церковна формація – духовна, біблійна, доктринальна і педагогічна. Особисте свідчення віри саме по собі є могутньою формою катехизації»[4]. На завершення дозвольте ще раз мовою Церкви підкреслити важливість катехизації:

«Чим більше Церква, на місцевому і вселенському рівнях, виявиться спроможною поставити на перше місце катехизацію щодо інших її діл та починів, навіть тих, які могли би бути більш помітними, тим більше знаходить вона в ній засіб зміцнення свого внутрішнього життя, як спільноти віруючих, та своєї зовнішньої діяльності, як посланої Христом»[5].

Отож, перед нами велике завдання, але теж і велике довір’я Церкви. Йдімо вперед з новим запалом і ревністю наших новомучеників, ісповідників віри – живих прикладів служіння Слову, навчання і виховання у вірі. Споглядаючи пильно Христа та наслідуючи Його, будьмо певні, що труд наш у Господі не марний.

Хай в цьому нам допоможе Пресвята Богородиця Мати і Провідниця, вказує нам шляхи, як краще послужити  сучасній людині, як звіщати її Христа як виховувати у вірі.

Дякую за Вашу ласкаву увагу!

Львів, 08 жовтня 2013!
c. Луїза Цюпа,СНДМ
__________________________________

1. Загальний Катехитичний Довідник , ст. 257-261; Катехитичний Правильник УГКЦ ст. 71-74.

2. Катехитичний довідник, ст. 261.

3. Попозиція 28: Катехиза дорослих.

4. Пропозиція 29: Катехизація, катехит і катехиза.

5. Catechesi Tradendae, ч. 16.

Назад

Розповісти